Jak si vybrat DJe na svatbu?

Často se nevěsty ptají, zda je lepší zvolit DJe,nebo živou kapelu. Přestože názorů na toto téma bylo napsáno již  mnoho ,tak  jednoznačná odpověď  neexistuje.

Jak se říká, „každému, co jeho jest“.

Při volbě hudby na Vaší svatbu zohledněte tyto aspekty

 • Prostor (kapela potřebuje více místa)
 • Styl hudby,který si přejete slyšet
 • Finanční možnosti
 • Okolní prostředí
 • Délku produkce

Na velké svatbě , pokud jste ochotni utratit za hudbu 10 tisíc a více , se dobrá kapela vyjímá lépe ,než DJ a to i vzhledem k tradici a silnějšímu  zážitku z poslechu „živé“ produkce.Uděláte také radost babičkám a dědečkům,kteří nejspíš neocení,byť sebelepší výkon  DJe.

Mladší hosté spíše ocení současnou taneční hudbu,kterou  znají z rádií, klubů a diskoték.Tu Vám zajistí lépe DJ.

Nejlepší variantou je pozvat na svatbu  kapelu i DJe,ale vzhledem k finanční náročnosti takové eventuality, většinou volí svatebčané jen jednu z možností

Já se budu zabývat pouze tím,že se rozhodnete pro služby svatebního DJe a pokusím se Vám dát několik tipů pro výběr toho správného.

Někdo řeší hudbu na svatebním večírku vlastním laptopem,nebo hifi věží.Není to dobrá varianta a to z mnoha důvodů,které jsou všeobecně známé.I když se to nezdá,pouštět muziku pro  široké spektrum lidí, rozdílných věkových kategorií(jaké na svatbě potkáte),není úplně jednoduché.

Svatby jsou specifická záležitost.Při tak pestré skladbě hostů  se logicky líbí různým lidem,  různé hudební žánry.To není,jako na akci v klubu,kam jdete za určitým hudebním stylem,který ten který klub,nebo DJ produkuje.

Na svatbách je skutečně lepší, svěřit hudební produkci profesionálům ,včetně zodpovědnosti za to,že vše bude připraveno ,postaveno,zapojeno a zprovozněno k  plné spokojenosti Vás i Vašich  hostů.

Jenže jak  zvolit toho správného DJe,když na internetu se to nabídkami jen hemží.Naleznete tu  mnoho nabídek  nejrůznějších agentur i jednotlivců.Jejich dokonale zpracované stránky ,jsou doplněny těmi  nejlepšími referencemi a profesionálně zpracovanými video prezentacemi.

Dnes už každý ví, že skoro vše se  točí kolem reklamy(internet nevyjímaje) a tak není problém ,nechat si vyrobit reference,či kladné ohlasy „na míru“ v libovolném množství. Jediné , skutečně relevantní informace  jsou ty ,získané  osobní zkušeností, případně  doporučením   od někoho, koho  osobně znáte.Můžete také přihlédnout  k názorům některých svatebních serverů a diskuzních fór.Zde si dovoluji tvrdit,že asi nejlepší je v tomto ohledu www.bereme se .cz.

Pokud tedy nemáte osobní zkušenost s některým z Djů a nemáte doporučení nikoho z příbuzných,či dobrých známých,musíte zvoli cestu vlastního výběru.

Zde jsou základní pravidla, která Vám při výběru mohou pomoci.

Včasná rezervace

Nenechávejte výběr na poslední chvíli, protože není vyjímkou,že termíny pro hlavní svatební sezónu se objednávají i rok předem.

Osobní setkání

Je určitě vhodné, pokud se s  DJem , před svatbou osobně setkáte. Po telefonu, e-mailu, ani z  referencí  nepoznáte to, co Vám o určitém  člověku, řekne osobní setkání . Je totiž  možné, že si s konkrétním člověkem ,prostě   „nesednete“ a pak je lepší, poohlédnout se po  někom dalším.

Ptejte se

Při schůzce si promluvte o všem,co Vás zajímá a zhodnoťte,zda je Vám DJ sympatický a chcete ho na své svatbě.Při rozhovoru by měl DJ působit přirozeně a měl by mít přehled o tom,jak to na svatbách a svatebních oslavách „chodí“.Měl by mít přehled o muzice a měl by se umět chovat.

Zkušenosti

Zeptejte se DJe  na  zkušenosti. Právě u svateb jsou  zkušenosti hodně  důležité  a hlavně  díky nim ,dokáže  zkušený DJ   odhadnout ,jakou skladbu v tu kterou chvíli zařadit. Na svatbách nestačí  hrát písničky z prvních příček hitparád, ale  vzhledem k  různorodosti  svatebních hostů, je důležité  vycítit, co bude  v ten který okamžik „to pravé“.Pozná ,kdy  je třeba změnit hudební  žánr,zvolnit,nebo proložit večírek svatební hrou.Svatební DJ by měl být rovněž schopný  moderátor, který dokáže přirozeně komunikovat s hosty prostřednictvím mikrofonu..Roszah moderování by měl být  vždy na  domluvě se snoubenci. Někdo si přeje ,aby DJ byl více moderátorem a bavičem,než DJem .Zkušený DJ by se měl umět  vypořádat i s rolí moderátora . Ne každemu z hostů   však  „pouťový styl“ vyhovuje a proto i moderování by mělo být vyvážené, přirozené a nenucené.

 To ,jestli se hosté budou dobře bavit, záleží  na mnoha okolnostech  a v neposlední řadě na hostech  samotných. Pokud se rodiny a další hosté    znají, je to určitě výhoda, ale i když se obě rodiny drží zpočátku odděleně a taneční parket zeje prázdnotou,nezoufejte.Uvědomte si, že pokud svatební oslava začíná již brzo odpoledne, tak hosté většinou potřebují čas na to,aby se rozkoukali a „otrkali se“.  Buďte v klidu, milé nevěsty, jakmile se  hosté  lehce posilní alkoholem, půjde stud stranou a taneční parket se zaplní.

Důležitá je i volba prostředí,kde se bude akce konat.Pokud zvolíte interiér a bude horký,letní den,tak hosty uvnitř neudržite až do setmění a pokud zvolíte exteriér,tak nezapomeňte na prostor pro tancování a také na možnost,že po 22h se bude muset korigovat hlasitost produce s ohledem na noční klid.Při výběru místa pro vaší oslavu je vhodné se o těchto eventualitách nechat od provozovatele  informovat.

Cena

Zeptejte se na cenu. Tu by Vám měl sdělit DJ hned, jakmile se od Vás  dozví podrobnosti akce.Žádné pozdější navýšení ceny neakceptujte.
 Cenové rozpětí je při dnešní velké konkurenci mezi 3000.-Kč až 10 000.-Kč za akci.Cena ovšem  není 100% zárukou kvality,jak se snaží někteří „kolegové“argumentovat  na svých stránkách.Můžete mít za 4000.-Kč super svatbu a za 8000.-Kč noc hrůzy.Samozřejmě i naopak.Je to vždy o lidech a jejich přístupu k práci.Pokud DJ příliš vysokou  cenu služby zdůvodňuje tím,že hraje z originálních CD,že má kvalitní aparaturu,nebo dokonce tím ,že má práci jen o víkendech,tak od takového rychle pryč.Vás jako zákazníka přece nezajímají jeho investce do techniky,nebo kolik má zakázek.Vás zajímá jen to,aby jste dostali kvalitní službu.Někteří zase uvádějí,ať jim navrhnete,jakou cenu jste ochotni za Dje zaplatit a podle toho Vám pak „udělají“cenu jen pro Vás.Mnoho nepoctivců umí schopně manipulovat a „okecávat“.Když se potom dozvíte konečnou cenu,která je předražená,nemzbývá Vám nic jiného,než s ní souhlasit,protože do termínu svatby již mnoho času nezbývá a Vy už by jste třeba nikoho jiného nesehnali.

Doplňkové služby

Je nespornou  výhodou, pokud  DJ může nabídnout další doprovodný program, jako je např. Karaoke,velkoplošnou projekci atd…Informujte se ,zda je doprovodný program zdarma,nebo jej platíte zvlašť a kolik Vás to případně bude stát.

Hudební zaměření

Svatební DJ by měl mít široký žánrový rozptyl, aby dokázal vyhovět hudebním přáním Vašich hostů, ale neměl by postrádat určitou koncepci a nemíchat zmateně jeden styl do druhého ve snaze hned vyhovět  jakémukoli přání.

Technické vybavení

 Mělo by být standartem,že DJ disponuje kvalitní zvukovou i světelnou technikou. Je přitom jedno, jestli hraje z cd playerů,nebo z kontroléru, protože při odpovídající kvalitě formátu mp3(320kbit/s) je rozdíl oproti cd kvalitě, pro  běžného  posluchače v atmosféře večírku,  skoro nepostřehnutelný a hlavně nedůležitý.

      I zde se používají na zákazníky nejrůznější fígle,jak přesvědčit,že zrovna já jsem ten pravý(většinou drahý).Standartní výbava s kterou se dá bezproblémů a kvalitně odehrát většina svateb  se skládá z těchto komponentů:Cd playery,nebo notebok,Midi kontrolér,nebo mix.pult,dva mikrofony,zesilovač ,pasivní ,nebo aktivní reproduktory,světelná rampa a jeden,nebo dva světelné efekty.Pokud Vám někdo nabízí stavění složitých konstrukcí na světla,nebo sebou vláčí   zbytečné množství techniky,zvažte,jestli to není pro Vaše účely zbytečné.

Délka produkce

Dojednejte si, že základní délka  hudební produkce bude trvat min.  7-8 hod.Pokud DJ začne hrát v 17h,tak počítejte, že do druhé hodiny ranní, Vám hosté určitě  na večírku vydrží. Proč tedy muset připlácet někomu, kdo si o půlnoci začne balit techniku a pokračovat bude jen za příplatek?

A ještě několik tipů….

 • Pokud nebudete mít na  svatebním obřadu živou hudbu, nechte si ozvučit svatební obřad od Vašeho DJe. A dobře vybírejte skladby. Správně zvolená hudba,ktrerá je časově sladěna s jednotlivými body svatebního obřadu, umocní zážitek  z  této jedinečné události.
 • Pokud budete mít venkovní obřad, nebo pokud budete mít velký počet svatebních hostů, pak je lepší, aby měl oddávající  k dispozici mikrofon.
 • Pokud chystáte ihned po obřadu fotografování, působí příjemně, pokud bude znít hudba.
 • Svatební hostina by měla být rozhodně s podkresovou hudbou. Nebude slyšet cinkání příborů a Vaši hosté si tak budou moci povídat bez obav, že je slyší celý sál.
 • Nesnažte se zahrnout hosty nejrůznějšími aktivitami ve snaze o neustálou  zábavu , může to být kontraproduktivní. Dejte hostům čas na to, vypít si kávu, popovídat si s ostatními hosty, nebo se porozhlédnout po okolí.
 • Organizací Vám může ulehčit tištěný program, který dostane každý z hostů při přichodu na svatební hostinu.

Svatbu si užijte a rozhodně se nijak nestresujte. Říká se, že svatba se povede tehdy, pokud se na ní ještě po letech,na nejrůznějších sešlostech vzpomíná. Toho docílíte tím, že ta Vaše bude něčím jiná, výjimečná. Věřte, že i to co se na první pohled jeví, jako malér,(např. když se šestnáctiletý bratranec opije a vyzná lásku Vaší tchýni), může být za rok super událostí, díky které se Vaše svatba stane jedinečnou a nezapomenutelnou.

DJ DaveComments are closed.